Istnieje wiele surowców roślinnych, o udowodnionym działaniu, wykorzystywanych w dolegliwościach dróg oddechowych. Nie ma potrzeby sięgania po leki chemiczne, na tym etapie fitoterapia zwykle wystarcza. Lecząc ból gardła wykorzystuje się leki o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym. W przypadku chrypki ze względu na działanie łagodzące podrażnienia i powlekające najczęściej stosuje się preparaty ziołowe, zawierające wyciągi z porostu islandzkiego, tymianku i podbiału. Inne zioła stosowane w tej przypadłości to korzeń prawoślazu oraz liście szałwii.
ma działanie wykrztuśne polegające na zwiększeniu wydzielania śluzu, rozkurczowe i antyseptyczne. Olejek tymiankowy i zawarty w nim tymol działają silnie antybiotycznie. Ziele stosujemy głownie przy przeziębieniach, kaszlu, zapaleniu górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli.
w leczeniu wykorzystujemy liście, zawierające śluzy jako główny związek czynny. Liście podbiału łagodzą podrażnienia gardła i powstawanie odruchu kaszlu. Ze względu na zawartość innych związków w roślinie, nie zaleca się stosowania surowca dłużej niż 6 tygodni w roku.
w leczeniu najczęściej wykorzystuje się korzeń. Podobnie jak podbiał poprzez działanie powlekające, zmniejszają odruch kaszlu z podrażnionego gardła. Napary i wyciągi wykorzystuje się tradycyjnie jako doustne środki łagodzące, zapalenie śluzówki jamy ustnej, gardła i żołądka Korzeń prawoślazu ma działanie łagodzące, osłaniające i przeciwkaszlowe, przy suchym kaszlu. Tu bardzo pomocny okaże się syrop prawoślazowy lub napar z liści.
ma właściwości przeciwkaszlowe, osłaniające, łagodzące podrażnienia przeciwbakteryjne i pobudzające układ immunologiczny. Surowcem jest cała plecha.
wysuszone liście mają działanie antyseptyczne, przeciwskurczowe i wiatropędne. Ma zastosowanie w stanach zapalanych błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Najczęściej w formie płukania gardłą. Sprawdza się również w problemach żołądkowych, wzdęciach i biegunce. Nie zaleca się dłuższych kuracji wewnętrznych.
Profilaktyka
Fajnie znać naturalne metody leczenia, ale jeszcze lepiej zapobiegać i nie dopuszczać do przeziębień i bólów gardła stosując profilaktykę na co dzień. Zakażenia wirusowe okresu jesienno-zimowego są poważnym problemem zdrowotnym:
Nie zapominajmy! Higieniczny tryb życia to najlepsza profilaktyka:
Zapamiętaj : każdy przypadek bólu gardła, trwający powyżej 7 dni, nie ulegający poprawie mimo zastosowania środków leczniczych, należy pilnie skonsultować z lekarzem.
Opracowała :
Dietetyk dyplomowany, mgr Dietetyki oraz Specjalista w zakresie Ziół w terapii i profilaktyce
Agnieszka Pierwoła